reklama

Na začiatku bola odvaha...alebo strach?

Kde sa vlastne začínajú dejiny cirkvi ako takej? Podľa Biblie to bolo 50 dní po vzkriesení Krista a 10 dní po Jeho vstúpení na nebesia, v meste Jeruzalem. Cirkev bola následne prenasledovaná dlhé a ťažké tri storočia, až prišiel cisár Konštantín Veľký a v roku 313 zlegalizoval kresťanstvo. Ako to vlastne bolo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Predstavte si skupinku niekoľko desiatok ľudí – presne 120 – natlačených v jednom veľkom dome, skrývajúcich sa pred úradmi. Zrazu nastane čosi neuveriteľné: tí, ktorí sa ešte včera triasli od strachu, dnes vychádzajú do ulíc a hlásajú, že po zemi chodil vtelený Boh, ktorý sa obetoval za naše hriechy. Zrazu sa zo skupiny 120 ľudí prevažne z Galilei a okolia Jeruzalema stáva medzinárodné spoločenstvo vyše 3 000 ľudí. Ten počet závratne rastie každým dňom. Nastáva prenasledovanie zo strany Židov, neskôr Rimanov, ale to akoby nič neznamenalo. Napriek utrpeniu sa kresťanstvo šíri rýchlo ako oheň, preniká všade, do všetkých kútov Rímskej ríše, ako aj za jej hranice.

No zároveň s učením apoštolov sa začína vzmáhať aj iné učenie. Nie každému sa pozdáva, že by sa mal niečoho vzdať, nie všetko sa mu na novom náboženstve páči, a tak si veci prispôsobuje a tak to šíri. Apoštolovia a ich nasledovníci si uvedomujú nebezpečenstvo prekrútenia toho najcennejšieho, čo mali, čomu verili. A preto vystupujú do protiútoku – a píšu. Už Pavlove listy, pokladané za najranejšie kresťanské spisy, sú poznačené týmto bojom proti tým, ktorí prevracajú slovo Božie. Príklady z Biblie: List ap. Pavla Rimanom 6. – 7. kapitola (objasňovanie vierouky), 1. list ap. Pavla Timoteovi 1, 3-7 (proti falošným učiteľom), 2. list ap. Petra 3, 15-16 (o prekrúcaní Božieho slova), a mnoho ďalších (pre záujemcov dodatočne osobne).

Po smrti apoštolov prechádzajú ich povinnosti strážcov pravého zjavenia Krista na ich učeníkov. Stála pred nimi ťažká úloha: viesť ľudí, ktorí zverili svoju prítomnosť aj večnosť do ich rúk. Svoju hlbokú vieru vo vzkrieseného Krista mnohí dokázali mučeníckou smrťou. Učitelia a episkopovia (t.j. biskupi) mali za úlohu byť verní Božiemu slovu, teda židovským písmam (SZ) a spisom apoštolov (NZ). Veď nikomu by neprospelo, keby zomrel za niečo, čo nie je pravdivé.

A tu prichádza otázka: Ako to vlastne vyzerá so spismi v Novom Zákone? V roku 2003 rozbúrila tieto vody kniha Da Vinciho kód, podľa ktorej je NZ objednávkou Konštantína Veľkého, pričom sa zničili skoro všetky pôvodné záznamy. Tá kniha prináša veľmi veľa informácií o „sprisahaní proti posvätnému ženstvu“, o vzťahu Ježiša a Márie Magdalény, o ich dcére a podobne. To už bolo prepierané viac než dosť, bolo napísaných veľa kníh a článkov na vysvetlenie, takže tým sa skutočne zaoberať nebudem. Ak má niekto záujem, je tu Google :-). Čomu sa však tu venovať budem, sú tzv. gnostické evanjeliá, o ktorých hovorí aj spomínaná kniha. Tá téma je však natoľko rozsiahla, že si zaslúži samostatný článok.

Katarína Hašková

Katarína Hašková

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

mladé milé dievča, vraj zbláznené do kníh a do dejepisu, ktoré je navyše zapáleným kresťanom Zoznam autorových rubrík:  Cirkev v dejináchAj také veci sa dejúSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu